A bográcsgulyásunk receptje:
3 fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
1-1 zöldpaprika és paradicsom
1 kg sertéscomb (vagy marhalábszár)
leveszöldség
1 kg krumpli
1 tojás és liszt csipetkének
só, bors, pirospaprika, babérlevél, őrölt kömény, olaj (vagy zsír)
Tüzet rakunk a bogrács alá. :-) Amikor leég a lángja, feltesszük az összevágott hagymát olajon (zsíron), és megpirítjuk. Félrehúzva a tűzről belekeverünk kb. 1-2 evőkanál pirospaprikát, öntünk rá egy kis vizet, majd mehet bele a felkockázott husi, fűszerek. Kis vízzel felöntjük. Kb. 20 perc múlva mehetnek a zöldségek, majd amikor már majdnem puha minden, jöhet a kockákra vágott krumpli, legvégül, amikor a krumpli is puha, csipetkét szaggatunk bele. Főzés közben persze mindig pótoljuk a vizet szükség szerint, utánaízesítünk, ha kell, és természetesen tápláljuk a tüzet is. :-)
Jó sűrű leves lett, szinte leve alig volt, de ez így jó. Friss kenyérrel ettük.
Közben a konyhában összedobtunk egy sütit is, ami házilagos találmány.
Tojáslikőrös húsvéti süti
8 tojásból piskótát sütöttünk, amihez a következő krémet készítettük:
1 csomag vaníliás pudingpor 4 dl tejjel és 4 ek. cukorral, 1 csomag vaníliás cukorral sűrűre főzve, majd kevergetés mellett kihűtve - aztán ehhez kevertünk kb. fél dl tojáslikőrt, és 2 dl felvert tejszínt (illetve, jelen esetben "növényi alapú habot", vagy minek hívják:-)). Ha igazi tejszínnel készítjük, ahhoz nem árt habfixálót keverni. A piskótát kettévágtuk, az alsó lapot meglocsoltuk tojáslikőrrel, erre ment egy réteg krém, rá a második lap, és az egészet bevontuk a maradék krémmel. A tetejére színes tortadarát szórtam, mert ez volt itthon :-)), ami később elolvadt, és mindenféle színű lett a krém - még jól is mutatott.
Én négyszögletes tepsiben sütöttem, de még jobb lett volna tortaformában, vagy akár valami húsvéti formában (tojás, nyúl...), akinek van ilyen.
Befejezésül pedig egy kis tavaszi virágcsokor:
Jöhetnek a locsolók holnap! (Persze remélem, hogy csak a fiam fog jönni :-))
Kellemes ünnepeket!